page-header

Altyapımız

En son teknolojiyi içeren tam yedekli mimari ile örülmüş altyapımızı deneyimleyin.
Teknolojiyi takip ediyor, taleplerinizi henüz oluşmadan öngörüyor, alt yapımızı buna göre sürekli olarak güncelliyoruz.
background

Veri Merkezi

Telecom Italia Sparkle Group, Akdeniz’de 6000 km sualtı fiberi uzunluğuna sahiptir ve Avrupa, Anadolu, Ortadoğu ve Kuzey Afrika da bulunan bir çok Akdeniz Ülkesini birbirine bağlamaktadır. Türkiye’de İstanbul-Yenibosna’da bulunan yerleşkesi ise bu deniz altı ağının L2 ucunda bağlanmakla beraber Tier III seviyesinde hizmet veren bir veri merkezidir. İki ayrı trafodan gelen elektrik beslemesi, n+1 prensibine göre tasarlanmış UPS, Jeneratör ve İklimlendirme Sistemleri, soğuk ve sıcak hava koridorlarının birbirinden ayrıştırılması ile ideal bir veri merkezi ortamı sunmaktadır. Fiziksel güvenlik sistemleri, kartlı geçiş, CCTV ve kafes seçenekleri tercihe göre kullanılabilmektedir. Veri Merkezimiz ISO 27001 Bilgi Güvenliği Sertifikasına sahiptir. Bu özellikleriyle Türkiye’de hizmet veren yerel ve uluslararası servis sağlayıcıların da tercihi olmuştur. Bu sayede Teletek Yerli ve Yabancı Operatörlerin internet bağlantılarını kendi omurga cihazlarında sonlandırarak herhangi birine bağımlı kalmaksızın hizmet verebilme imkanına sahiptir.

Dünya devi Equinix‘in İstanbul’da IL2’yi açmasıyla birlikte 2019 yılı itibariyle Teletek İstanbul’daki ikinci veri merkezinde yerini aldı. Standartları belirleyen disipliniyle Equinix IL2 her aşamada iki faktörlü doğrulama isteyen güvenlik seviyesi ve 2000+ metrekare beyaz alanıyla dünya çapında 210+ veri merkezine ve AWS, Google Cloud, Oracle Cloud, Microsoft Azure gibi global servis sağlayıcılara L2 ve L3 bağlantı imkânı sunmaktadır.

Teletek, TI Sparkle İstanbul Avrupa ve Equinix İstanbul Anadolu olmak üzere iki kıtayı iki ayrı güzergah üzerinden 10 Gbps hızında Fiber Kabloyla birleştiren, tamamen rezerve bağlantısını 2020 Yılında kullanıma hizmete aldı. Bu sayede Avrupa ve Anadolu Yakasındaki Teletek Donanımları yan kabinette konumlandırır gibi birbiriyle konuşturmaya başlamıştır. Bu sayede müşterilerimiz sunucu ve servisleri ilgili panelden coğrafi olarak taşıyabilir hale gelmiştir.

Coğrafi Yedekleme, Felaketten Kurtarma ve İş Sürekliliği ihtiyaçları için ise 2013 yılında Ankara’da bulunan Turkcell-Superonline Felaket Kurtarma Merkezi‘nde konumlandırdık.

Böylelikle gerek kurum bünyesinde çalışmakta olan sistemleriniz için İstanbul Avrupa, İstanbul Anadolu ve Ankara olmak üzere Felaketten Kurtarma senaryosu oluşturabiliyoruz. Teletek Bulut Platformu üzerinde çalışmakta olan Müşteri Sunucularının replikasyon, yedeklilik ve yüksek erişilebilirlik senaryolarını sağlayabiliyor ve tüm bunları müşterilerin izleyebileceği, yönetebileceği erişim panellerini kullanıma açabiliyoruz.

background

Depolama ve Yedekleme

Verilerin çalıştırılması ve korunması amacıyla tercih ettiğimiz disk üniteleri yüksek performans, kapasite, yönetilebilirlik ve tam yedeklilik sağlamaktadır. NVMe/SSD/SAS/NL-SAS disklerden oluşan SAN Storage ve Object Storage ünitelerimiz büyük kapasiteler oluşturmaya izin verirken, performans politikalarını göz önünde bulundurarak veriyi uygun disk grubuna otomatik olarak taşır ve sürekli en yüksek performansı sağlar. Uygulama türüne göre Block veya File denetleyici kullanarak uygun disk havuzuna erişilir.

Yedekleme işlemi istenen gün ve zaman aralıklarında yapılabilir. Her gün belirli bir saatte veya talebe göre her dakika yedekleme gerçekleştirmek mümkündür. Her yedekleme işlemi sonrası veriler canlı veri ortamından ayrılır ve farklı bir disk havuzuna gönderilerek fiziksel yedeklilik de sağlanır. Dilerseniz coğrafi yedekleme yaparak verilerinizin lokasyon bazlı felaketlere karşı korunmasını sağlayabilir ya da uzak noktaya replikasyon planlarınızın gerektirdiği RTO ve RPO değerlerine erişebilirsiniz. Ayrıca yedekleme işlerinizi panel üzerinden uçtan uca kendiniz yönetebilirsiniz.

Ayrıca LTO8 Teyp Ünitelerimiz aracılığı ile soğuk depolama saklanarak uygun koşullarda korunabilir veya lokasyonunuza ulaştırabiliriz.

background

Sunucu

Platformu oluşturan sunucular, üreticilerin uygulamaya uygun ailelerinden seçilir. Sunucularda farklı iş yüklerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için Intel, AMD ve IBM Power işlemciler kullanılır, iş yüklerinin uygun dağılımını mümkün kılmak için kümelenir.

Sunucu kümeleri kendi içlerinde yüksek erişilebilirlik (HA {high availability}) ile çalıştırılır. Olası fiziksel ve yazılım arızası durumlarında iş yükünün fiziksel olarak dağıtılması için yapılandırılır. Bu yapı güncelleme, yükseltme, arıza tespiti veya bakım gerektiren senaryolarda performanstan ödün vermeden uygulamanın çalışmasını sağlar.

background

Ağ ve Güvenlik

Ağ donanımlarımız en az ikişerli kümeler halinde tam yedekli olarak tasarlanmıştır. Donanımların her birinde ikişer güç kaynağı bu güç kaynakları birbirinden ayrı güç ile beslenmektedir. Donanımlar arası kablolamalar iki farklı yol üzerinden tamamlanmaktadır. Ağ donanımlarımız fiziksel veya yazılım hatalarına karşı yüksek erişilebilirlik sağlama ve mevcut yolu tamamlayabilme amacı ile planlanmıştır. 1 Gbps 10 Gbps, 25 Gbps ve 100 GBps’lik yüksek hızlı bağlantılarla istenen performans sağlanır. Coğrafi olarak dağıtılmış Teletek İstanbul Avrupa ve Teletek İstanbul Anadolu Bulut Platformu iki farklı coğrafi yol üzerinden 10 Gbps hız ile bağlıdır. Bu yapı, iki yaka arasındaki donanımlara yan yana çalışma performansı sağlamaktadır. Ayrıca DDOS Koruması İnternet Servis Sağlayıcı Seviyesinde yapılandırılmıştır.

Talebe göre uygulama katmanında konumlandırılabilen güvenlik duvarı müşteri tarafından uçtan uca yönetilebilir ve yapılandırılabilir durumdadır. Müşterimizin İsteğine göre fiziksel güvenlik donanımları, fiziksel hızlandırıcı ve yük dengeleyici donanımlar konumlandırmak için altyapımız hazırdır.

Back to top of page